Masal Terapisi Kursu

Masal Terapisi Kursu sadece çocukların değil yetişkinlerin de duygu durumlarının düzenlenmesi için kullanılan önemli bir terapi metodudur. Masallar yaşamı anlamlandırmak ve yaşamdaki zorluklarla başa çıkabilmek için bin yıllardır süregelen insanlığın kadim anlatılarıdır. Masal Terapisi Eğitiminde, uygulama süreçlerindeki teknik bilgiler kullanılır. Gerek psikolojide, gerek eğitim süreçlerinde sağlıklı sonuçlar almamızı mümkün kıldığı için Masal Terapisi yöntemi ülkemizde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Orkun Eğitim Kurumları Masal Terapisi Eğitiminde ilk olarak masalların rahatlatıcı etkisinden faydalanılır. Bu sayede kişinin yaşadığı kaygı bozukluğu veya depresyon gibi duygu durum bozukluklarının tedavi sürecinde destekleyici etki sağlanır. Psikoloji bilimindeki çağdaş yaklaşımlar, masal terapisinin kişinin ruhsal sağlığını kazanmasındaki etkisini kabul eder ve uygular.

Orkun Eğitim Kurumları Masal Terapisi Eğitimini alarak siz de bu alanda hizmet veren bir profesyonele dönüştürebilirsiniz. Kursumuzda alacağınız masal terapisi eğitimi sonrası;

 • Üniversite Onaylı
 • E-devlet’ten görüntülenebilir resmi ve geçerli bir sertifika almaya hak kazanırsınız.

Siz de bu alanda kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız Orkun Eğitim Kurumları’nın %100 öğrenme garantili Masal Terapisi Kursuna başvurabilirsiniz.

Masal Terapisi Nedir?

Masallar aracılığıyla çocukların ve yetişkinlerin kendi duygularını ve gereksinimlerini ifade etmelerine yoğunlaşan bu metot, bilişsel ve deneysel yöntemlerle zenginleştirilir. Bu sayede kişilerin bilişsel ve sosyal becerileri arttırılır, duygu ve düşüncelerine dair bir farkındalık kazandırılır. Dolayısıyla Masal Terapisi kişinin hayattaki sorunlarıyla başa çıkabilmesi için destek olur.

Masal Terapisi Eğitiminin Amacı

Masal terapisi kursu, sosyal yaşam içerisinde farklı sebeplerle iletişim sorunları yaşayan ve bu sorunları çözme konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyan kişilerin, sosyal hayata daha aktif ve sağlıklı şekilde katılmalarını sağlar. Masallar üzerinden yapılan çalışmalarda olay örgüsünde yer alan problemleri çözme gibi etkinlikler, gerçek yaşamda da sorunların çözülmesine etki etmektedir.

Bilhassa travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerde Masal Terapisi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Yaşadığı travmatik deneyimin ardından bastırma duygusunun düzenlemesi ve daha sağlıklı bir biçimde hayatına devam etmesi için Masal Terapisinden destek alınır.

Masal Terapisi Kursu İçeriği

Orkun Eğitim Kurumları Masal Terapisi Kursunda, kuramsal ve pratik eğitimler yer alır. Bu eğitimlerin ilk aşamasında masalların tarihsel geçmişi ve hangi alanlarda kullanıldığı incelenir. Ardından bu masalların günümüzde hangi durumlara işaret ettiği incelenir.

Eğitim süreçlerinin bir sonraki aşamasında ise pratik seans uygulamalarının nasıl yapıldığı, hangi sorunların çözümünde hangi masalların inceleneceği gibi konular uygulamalı olarak gösterilir.

Masal Terapisi Kursu içeriğinde bunlarla birlikte masallarda yer alan toplumsal roller ve alt metinler de işlenir. Kişinin bilinçaltına işleyen travmalarla başa çıkması için uygulanabilecek yöntemler gösterilir.

Masal Terapisi Kursuna Kimler Katılabilir?

Masal Terapisi Kursunun hedef kitlesi; psikolojik danışmanlık, psikiyatri, psikoloji, aile danışmanlığı, psikiyatri gibi ruh sağlığıyla ilgilenen lisans programlarının mezunlarıdır. Bununla birlikte sınıf öğretmenleri veya okul öncesi öğretmenleri gibi kişiler de bu alanda eğitim alarak donanımlarını arttırabilirler.

Orkun Eğitim Kurumları Masal Terapisi Kursundan sertifika alabilmek adına eğitimin bütün basamaklarını başarılı şekilde tamamlamak ve düzenlenecek olan sınavda başarı sağlamak gerekir. Bu eğitimin ardından ileri düzey masal terapistliği eğitimi alınabilir ve sonrasında kişiler kendi ofislerinde danışanlarına profesyonel olarak masal terapisi hizmeti sunabilirler.

Masal Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Masal Terapisi; depresyon, kaygı bozukluğu, konuşma bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü gibi konularda fayda sağlamakla birlikte, kişinin ailesinde yaşadığı sorunlara da değinir. Boşanma veya ayrılık gibi durumlarla ya da sosyal hayatta karşılaşılan duygusal zorbalık ve şiddetle başa çıkmasına da yardımcı olur.

Kimler Masal Terapisine İhtiyaç Duyar?

 • Duygusal, cinsel veya fiziksel şekilde tacize uğramış bireyler
 • Evlat edinilmiş çocuklar
 • Aile içerisinde şiddet mağduru olan çocuklar ve yetişkinler
 • Sevdiği birinin hastalığı veya ölümüyle başa çıkmaya çalışan kişiler
 • Kronik rahatsızlıkları bulunan çocuklar
 • Öfke kontrol bozukluğu yaşayan çocuklar
 • Ayrılık yaşayan çocuklar
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konulmuş çocuklar

Masal Terapisi Nasıl Uygulanır?

Özellikle çocuklar doğrudan ifade edemedikleri veya anlamlandırmada güçlük çektikleri olguları; eşleştirerek, benzeştirerek veya değiştirerek, öykü ve masalların içerisinde gayet rahatlıkla kullanabilirler. Bunlar bir çeşit yansıtma davranışıdır. Bu yansımalar bize çocuk ve çocuğun yaşadığı süreçler hakkında çok şey söyler. Ancak bu söylenenleri yorumlaması ve analiz etmesi zahmetli bir süreçtir. Uzmanlık gerektirir. Bunu ancak iyi eğitim almış bir masal terapisti yapabilir. Yani bir masal terapisti;

 • Çocuğun iç dünyasına yakınlaşır,
 • Çocuğun farkında olmadan bize verdiği kodları çözer,
 • Carl Gustav Jung’un kuramları ve arketipler ışığında, çocuğun bize masallarla anlattığı sorunları tespit eder ve çözümünde etkin bir rol oynarlar.

Masal Terapisi Kursu Fiyatları

Masal Terapisi Kursu fiyatları şehre, ilçeye, semte, bölgeye, kursu verecek eğitimcinin tecrübesine, kursun niteliğine ve kurs saatine bağlı olarak değişmektedir. Orkun Eğitim Kurumları her alanda en uzman eğitmenlerle, en kaliteli eğitim içeriğini katılımcılarına sunuyor. Tüm bunları uygun maliyet ve uygun ödeme planlarıyla gerçekleştiren Orkun Eğitim Kurumları’ndan masal terapisi kursuna dair güncel fiyat bilgisi almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Diğer Psikoloji KurslarıOyun Terapisi Kursu

Montessori Kursu

Cinsel Terapi Kursu

Orkun Eğitim Ön Kayıt
Copyright © 2024 Orkun Eğitim Kurumları Tüm Hakları Saklıdır.